Mons. Aldo Cavalli: Medjugorje je místo milosti a pokoje

19.07.2024

Duchovní fenomén Medjugorje trvá již více než čtyři desetiletí a církev jej od počátku bedlivě sleduje. V květnu 2019 papež František oficiálně schválil poutě do Medjugorje, rok předtím byl jmenován zvláštní apoštolský vizitátor pro farnost Medjugorje. Smysl a důvod těchto rozhodnutí komentoval pro Svijetlo rijeći apoštolský vizitátor pro farnost Medjugorje, arcibiskup Aldo Cavalli, se kterým hovořil fra Vili Radman.

"Papež František, když viděl množství poutníků přicházejících na toto svaté místo, v květnu 2019 doporučil biskupům a kněžím, aby oficiálně doprovázeli poutě, aby se tento proces modlitby a obrácení usnadnil. Dříve Svatý otec považoval za vhodné jmenovat apoštolského vizitátora pro farnost Medjugorje se zvláštní úlohou, s posláním rozpoznat a realizovat vhodné pastorační iniciativy", řekl arcibiskup Cavalli, a v rozhovoru pokračuje, že "duchovní Intenzita Medjugorje neslábne, naopak, co do počtu a složení poutníků se zdá, že posílila a nabyla globálních rozměrů."

"Návrat k víře s přesvědčením, opravdové obrácení srdce, vroucí modlitba, půst a trvalé volání po míru: to je realita Medjugorje. Je zde mnoho obrácení, častý je návrat ke svátostné praxi (Eucharistie a svátost smíření), početná jsou duchovních povolání – kněžské povolání, řeholní povolání a povolání k manželství: to jsou evangelijní plody Medjugorje", řekl Mons. Cavalli.  Vedle svaté zpovědi je jedním z nejčastějších duchovních poselství, které lze dnes v Medjugorje nalézt, výzva k modlitbě a obrácení.

"Centrem medjugorské spirituality je setkání s Pánem Ježíšem Kristem. Na toto setkání věřící doprovází Panna Maria. Přesně takto se každý večer odvíjí modlitba, kterou se modlí křesťanská komunita shromážděná v Medjugorje. Začíná modlitbou růžence, kdy nás Panna Maria vede k setkání s Ježíšem; poté se slaví Eucharistie, setkání s Ježíšem, základní bod křesťanské víry; pak toto setkání pokračuje Eucharistickou adorací.

Věřící se rádi zapojují do modlitby, stejně jako rádi vystupují na kopec zjevení ve společenství s Pannou Marií a na kopec Križevac rozjímajíce o Ježíšově životě. Po těchto intenzivních hodinách modlitby a rozjímání se jako normální důsledek rodí touha a vůle obnovit svůj život ve svátosti smíření.

Věřící se tak vracejí do svých domovů, do reality všedního dne, naplněni milostí a nadějí, ve svých farnostech spolupracují s farářem při různých bohoslužbách a prosí, aby se mohli modlit růženec před mší svatou, nebo někdy po Mši svaté zůstat na adoraci Nejsvětější svátosti. Tak se rodí medjugorjské modlitební skupiny, řekl arcibiskup Cavalli a uzavřel: "Toto je Medjugorje v dnešním světě: návrat k víře, opravdové obrácení, modlitba, půst a trvalé volání po míru. Tak žije křesťan ve světě".

Externí zdroj textu a foto: odkaz ev. č. 23 (k vyžádání v Centru Medjugorje, z.s.)